ford nerenin malı
3 ay önce
3 ay önce

Ford Kimindir | Hangi Ülkenin Malıdır ?

Sık sık karşımıza çıkan, popüler otomobil markalarından Ford nerenin malı biliyor musunuz? Peki, Ford kimin? Dev otomobil üreticisi Ford hangi ülkenin malı. Sevilen araba markasının arkasındaki ismi yakından tanıyacak ve markanın kuruluş hikayesine kısaca değineceğiz. Ayrıca merak edenler için markanın çıkış yaptığı ülkenin neresi olduğundan bahsedeceğiz.

Ford Kimin?

Ford Kimin? – Tam adıyla Ford Motor Company, 12 kişi tarafından toplamda 28 Bin dolar yatırım gerçekleştirilerek hayata geçirilmiş bir markadır. Günümüzde en fazla araç satışı gerçekleştiren markalardan birisidir. Şirket 20 Temmuz 1903 yılında ilk aracını üretmiştir. Şirketin kurucu ismi ise Henry Ford’dur. Dev otomobil şirketi adını kurucusunun soy adından almıştır.

Henry Ford, üretimini gerçekleştirdikleri ilk aracın ardından Ford Model T ismini verdiği ve ilk olarak 1908 yılında piyasa sunduğu aracını şirket ve fabrikada çalışan işçilerinde sahip olabileceği şekilde geliştirmiştir. Henry Ford firmanın gelişimi ve büyümesi için sürekli çalışmış ve seri üretim için gerekli metotları bulmayı başarmıştır. 1913 yılına gelindiğinde şirket 12,5 saat süren şasi üretim süresi üzerinde büyük bir iyileştirme yapmayı başarmış ve bu süreyi 2 saat 40 dakikaya kadar düşürmeyi başarmıştır. Şirket bu hızlı ilerleyişinin yanı sıra aynı dönem içerisinde bünyesinde çalıştırdığı işçilere ödediği maaşı 2’ye katlamış ve 9 saat olan çalışma süresini de iyileştirerek 8 saate düşürmüştür.

Ford Hangi Ülkenin Malı?

Ford Nerenin Malı? – Ford Motor Company’nin kurucusunun Henry Ford olduğunu biliyoruz. Peki, bu dev otomobil şirketi hangi ülkede kuruldu? Ford, 16 Haziran 1903 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kurulmuştur. Şirket günümüzde toplamda 6 kıtada 200’ün üzerinde pazarda araç üretimi gerçekleştirerek, bu araçların dağıtımını gerçekleştirmektedir.

Dev otomobil şirketinin dünya çapında 187 Binin üzerinde çalışanı olduğu bilinmektedir. Ayrıca Ford Motor Company firma bünyesinde yer alan birçoğumuzun yakından tanıdığı diğer otomobil markaları da şunlardır; Aston Martin, Ford, Lincoln ve Mercury. Bunun yanı sıra şirket yine kendi bünyesinde yer alan Jaguar ve Land Rover gibi isimleri 2008 yılında bir Hint şirketine satmıştır. Ayrıca yine oldukça popüler bir marka olan Volvo’yu da 2009 yılına gelindiğinde Çinli bir şirkete satmıştır.

Paylaşın

Sayaç